Zemes stundā – neatstāj pēdas!

#Zemesstunda ir vides akcija ar kuras palīdzību pievēršam uzmanību atbildīgai un izlēmīgai rīcībai klimata problēmu risināšanā.

Skauti un gaidas ikdienā praktizē 7 #neatstājpēdas principus, kas palīdz saglabāt dabas daudzveidību un ļauj zemei vieglāk elpot.

Šodien no plkst. 20.30 – 21.30 izslēdz elektrību un pievienojies akcijai #Zemesstunda!

Materiāls “Neatstāj pēdas” veidots, iedvesmojoties no āra dzīves ētikas centra “Leave no trace” (www.lnt.org).

Septiņi “Neatstāj pēdas” principi

1. Plāno un gatavojies laicīgi

2. Staigā pa iestaigātām takām un nometņo jau iekārtotās vietās

3. Atkritumus izmet tiem paredzētajās vietās; ko esi paņēmis līdzi, to aiznes atpakaļ

4. Atstāj visu tā, kā bija, pirms ieradies

5. Samazini ugunskura ietekmi uz dabu

6. Cieni dabu, dzīvniekus un apkārtējo vidi

7. Baudi dabu un ļauj to darīt arī citiem

Neatstāt pēdas nozīmē izbaudīt āra dzīves aktivitātes, pēc kurām neatstāt nekādas pazīmes, kas liecinātu, ka šeit kāds ir bijis un darbojies. Neatstāt pēdas vai atstāt pēc iespējas mazāku nevēlamo ietekmi uz dabu pēc nometņošanas ir skautu un gaidu āra dzīves filozofija. Cilvēkiem jāmācas atstāt pēc iespējas mazāk pēdu vai neatstāt tās vispār, lai daba varētu priecēt vēl daudzus citus un daudzus gadus.

Kā par nometņošanu ir teicis skautu un gaidu kustības dibinātājs Roberts Beiden-Pauels: “Esi pateicīgs dabai, lai pēc tevis dabā paliek tikai paldies!”

“Neatstāj pēdas” pamatā ir 7 pamatprincipi, kas tiek izmantoti, lai iemācītu, kā atstāt vismazāko iespējamo negatīvo ietekmi uz dabu, lai jūsu rīcība būtu atbildīga un jūs vienlaikus izbaudītu āra dzīves aktivitātes. Šie septiņi “Neatstāj pēdas” principi tika veidoti, lai palīdzētu izglītot un dotu norādījumus atpūtniekiem dabā par samazinātas negatīvās ietekmes praktizēšanu, un izvairītos no nevēlamas ietekmes atstāšanas uz vides un dabas atjaunošanās procesiem.

Šie principi ir visvairāk zināmie un visplašāk izmantotie visā pasaulē āra dzīves aktivitāšu laikā, lai rīkotos atbildīgi un ar cieņu pret dabu. Šos septiņus principus var un vajag pielietot, dodoties dabā: uz mežu, laukiem, parkiem. Katrs princips ietver sevī konkrētu tēmu un piedāvā informācijas izklāstu, lai varētu samazināt nevēlamo ietekmi uz dabu.

Āra dzīve ir neatņemama daļa no skautu un gaidu darbības, un tā praktizējama videi draudzīgā veidā, sadzīvojot ar dabu. Esot dabā — ejot pārgājienos, nometņojot, laivojot vai citādi izglītojoties un atpūšoties —, mēs praktizējam “neatstāj pēdas” principus.

Tā kā āra dzīves aktivitātes kļūst aizvien populārākas, ar šo materiālu vēlamies izglītot plašāku sabiedrības daļu dzīvot videi draudzīgākā veidā — “neatstājot pēdas” dabā.

Materiāls pieejams web versijā  un vieglākā – mobilā telefona – versijā.

Materiāls veidots projekta “Neatstāj pēdas” ietvaros un izdots ar “Mežu attīstības fonda” finansiālo atbalstu (2017).

Comments are closed.