Vasaras nometņu maratons

2021. gada vasarā notika skautu un gaidu nometņu maratons – siltās sezonas garumā reģionālās vienības organizēja nometnes un pārgājienus savas vienības biedriem visā Latvijā. Kopā notikušas 10 nometnes un 5 pārgājieni, laivu vai velo braucieni.

Spilgtākie mirkļi:

 • Rīgas 2. skautu un gaidu vienības nometne “Tu vari un dari”, 16.-20.06.2021.

Šoreiz nometnes organizēšanu uzņēmās paši jaunieši, sadalot atbildības, plānojot un īstenojot gan nometnes programmu, gan saimniecisko dzīvi, gan finanses. Tas izdevās tiešām labi. Varētu teikt, ka galvenais princips bija saglabāt mieru un improvizēt. Jo pat tad, ja kaut kas nenoritēja pēc plāna, visi draudzīgi pielāgojās un iesaistījās, lai dalībnieki varētu baudīt nometni un pat nenojaustu par izmaiņām.

Nometni ļoti īpašu darīja arī fakts, ka pirms 100 gadiem šajā laikā Latvijā tika doti pirmie gaidu solījumi. Un arī šoreiz savu solījumu deva 5 dižgaidas, 1 dižskauts un viens skauts. Šis bija ļoti īpašs brīdis, kuru ar vārdiem nevar pat aprakstīt. Kā jau solījums…

Nometne tapa ar Rīgas Domes līdzfinanasējumu.

 • Valmieras 4. skautu vienība devās 2 piedzīvojumos,18.-19.06.2021. ar mazskautu un guntiņu vecumu pārgājienā gar Līču-Laņģu klintīm un 06.-08.07.2021. ar skautu un gaidu pakāpi pārgājienā – laivu braucienā gar Braslu.
 • Rīgas 7. skautu un gaidu vienība devās divu dienu pārgājienā  “Likteņupes stāsts”, 26.-27.06.2021. Kā jau vēsta nosaukums, dalībnieki devās gar Daugavas gleznainajiem un mazliet skarbajiem krastiem no Aizkraukles HES līdz Skrīveru Dendroloģiskajam parkam. Ceļā iepazina gan veco kaļķa dedzinātavu, gan akmeņainos Daugavas krastus. Tas gan neatturēja jauniešus no brišanas Daugavā. Tāpat apmeklēja arī vēturiskas vietās, piemēram, pie senajām Aizkraukles pils drupām un brīnišķīgajā Skrīveru Dendroloģiskajā parkā, kur skaisti savijās gan cilvēka radītais, gan dabas skaistums.
 • No 1. līdz 4. jūlijam norisinājās Rīgas 141. skautu un gaidu vienības pirmā nometne “Pirmie soļi” Tukuma novadā, “Meža mājā”.

Dalībnieki mācījās pagatavot gardu ēdienu ugunskurā, labiekārtot nometnes vietu, kā arī devās trīs pārgājienos. Pirmajā pārgājienā veica 7 km no Tukuma dzelzceļa stacijas līdz nometnes vietai – katrs ar savu somu mugurā. Otrais pārgājiens bija nometnes trešajā dienā, kura ietvaros tika iepazīta apkārtējā teritorija un komandās veikti saliedēšanās uzdevumi. Arī nometnes pēdējās stundās noguruši, bet tomēr mērķtiecīgi, šoreiz bez mugursomām, visi devās atpakaļ uz dzelzceļa staciju.

Nometne tapa ar Rīgas Domes līdzfinanasējumu.

 • Kocēnu 38. skautu vienība – laivu un velo braucieni,12.-13.07.2021. un 16.-18.08.2021.

 • Rīgas 1. skautu vienība un Rīgas 1. gaidu vienība organizēja kopīgu nometni “1+1” , 22.-25.07.2021. “Medņos”, Vidrižu pagastā.

Jauniešiem bija iespēja pēc ilgāka laika satikt senus draugus un iepazīt jaunus, kopīgi piedaloties saliedējošās un prasmes attīstošās nodarbībās. Dalībnieki un vadītāji kopīgi devās pārgājienā pa Vidrižu apkaimi, iepazīstot tur esošos kultūrvēsturiskos pieminekļus un pētot apkārtējo dabu.

Nometne tapa ar Rīgas Domes līdzfinanasējumu.

 • Jūrmalas 3. jūras skautu un gaidu vienības laivu brauciens “Saliedēšanās”, jūlijs, Liepupes upe.

“3 dienu laivošanas ekspedīcija pa Lielupi nu ir paveikta! Saliedēšanās ir izdevies! Esam nonākuši pie daudz un dažādiem secinājumiem. Esam vairāk iepazinuši sevi un komandas biedrus. Bija diez gan daudz jāstrādā fiziski, jo tikai īsos brīžos bija braucieni pa vējam, kurus mēs ļoti izbaudījām! Motorlaivu viļņi bija kā mazie prieciņi garajā pārbraucienā. Baudījām skaistos saulrietus un saulēktus. Dziedājām uzmundrinošās dziesmas. Vērojām skaistos Lielupes krastus, savvaļas zirgus un govis. Pirmajā dienā noairējām 18 km pret stipru vēju un viļņiem. Otrajā dienā bija labvēlīgāki laika apstākļi un noairējām 25 km. Trešajā dienā pieveicām 16 km, bet tie bija gan fiziski, gan psiholoģiski paši grūtākie. Bet, mēs to izdarījām! Esam kļuvuši draudzīgāki un līdzcietīgāki! Esam saliedējušies!” no Jūrmalas 3. jūras skautu un gaidu vienības pierakstiem.

 • Rīgas 66. skautu un gaidu vienība tikās nometnē “Tigavas stāsti”, 28.07.-01.08.2021. “Tigavās”, Padures pagastā.

Dalībnieki un vadītāji piecas dienas pavadīja skautu un gaidu mežā “Tigavās”, kopīgi izzinot dabu, piedaloties nodarbībās par latviskajām tradīcijām un folkloru un ejot pārgājienā.

Nometne tapa ar Rīgas Domes līdzfinanasējumu.

 • Siguldas 83. skautu un gaidu vienība tikās nometnē “Lūša piedzīvojums”, 04.-08.08.2021. 

Dalībnieki apmeklēja Līgatnes dabas takas, kur izzināja dažādus ar Latvijas dzīvniekiem saistītus jautājumus un apciemoja nometnes talismanu – lūsi. Bērni ar lielu sajūsmu uzņēma laivu braucienu, nakts spēles, kā arī ugunskura vakaru. Taču, atskatoties un vērtējot nometnē piedzīvoto, daudziem visaizraujošākā likās neikdienišķā sadzīve. Jautāts, kas vislabāk patika nometnē, 8 gadus vecais Krišjānis nedomājot atbild: “Skaldīt malku!” Alise norāda, ka paticis mazgāt traukus, bet Līvai un Dārtai pašām gatavot ēst uz ugunskura.  Lielu sajūsmu un satraukumu vienmēr izsauca naktssardzes dežūras, jo nometnes teritoriju nakts laikā apsargā paši dalībnieki.

Šī nometne Latvijas skautisma vēsturē ieies ar īpašu notikumu – tika iesvētīts Siguldas 83. skautu un gaidu vienības karogs. Siguldā skautu un gaidu vienība tika atjaunota 2018. gada rudenī. Vienībā aktīvi ir vairak kā 80 bērni un jaunieši un trīs vadītāji.

Nometne tapa ar Siguldas Domes līdzfinanasējumu.

 • Ogresgala 5. skautu un gaidu vienības nometne “Atpakaļ realitātē”, 05.-08.08.2021., Ķeguma nov.

Šajās četrās dienā dalībnieki centās veikt visu to, kas noderēs, lai sekmīgi varētu atgriezties atpakaļ realitātē. Iepazina sevi un citus caur komunikācijas uzdevumiem uz zemes un ne tikai, pārvarēja bailes, kāpjot klinšu sienā un piedzīvoja elpu aizraujošu lēcienu ar virvi no trīspadsmit metrus augstas platformas, šūpojās šūpuļtīklos, vērojot ugunskuru. Ugunskura vakarā tika turēts dzīvs skautu un gaidu gars. Dalībnieki devās pārgājienā uz Lindes muižas parku iepazīt šīs vietas vēsturi un nozīmību jau kopš 18 gadsimta vidus. Sacentās savā starpā ar pašgatavotiem kaujas ratiem un nakts spēlē.

 • “Mazais Namejs 2021”, 09.-13.08.2021.

Skauti un gaidas sadarbībā ar Valsts aizsardzības un patriotisma fondu “Namejs” jau ceturto gadu organizēja nometni starptautisko militāro misiju veterānu bērniem “Mazais Namejs”. Šogad “Mazie Nameji” pieredzēja izaicinājumus, kuru pārvarēšana nestu godu arī vecākiem – Gaujas forsēšanu, tulznas uzdzenošu pārgājienu, nakšņošanu zem pašu taisītas pajumtes un laivu braucienu pērkona negaisa laikā. Neizpalika arī dažādas skautu un gaidu izplānotas nodarbības un spēles, kas ļāva mācīties un labi pavadīt laiku ar jauniegūtajiem draugiem.

Dalībnieki nometni izvērtēja kā izdevušos un tādu, kas paliks atmiņā – mācoties skaldīt malku, ceļot šelteri, mēģinot lietās saskatīt pozitīvo un mācoties nepadoties. 

 • Ogres 29. skautu un gaidu vienība 10.-13.08.2021. nometne “Zudušās takas”. 

Visi bija priecīgi pēc ļoti ilga laika atkal satikt savus vienības biedrus, iemācīties jaunas prasmes un atkārtot vecās. 

 • No 14.08.- 18.08.2021. Tukuma 12. skautu un gaidu vienības apmetnē “Meža māja” risinājās nometne “4 elementi”. 

Katrā no nometnes dienām tika iepazīti kādi no ANO Ilgtspējīgas attīstības 17 globālajiem mērķiem, kas veidoja katras dienas galveno caurviju: Uguns diena, kurā tika apgūtas ugunskuru kuršanas iemaņas, Ūdens diena, kurā izzinājām dažādas lietas par ūdeni un tā tīrību. Gaisa dienā tika aktualizēta informācija par gaisa piesārņojumu un Zemes diena, kurā apguvām par augiem mežā un to izmantošanu. 

Nometne tapa ar Tukuma novada domes līdzfinansējumu.

 • Rīgas 155. skautu vienības nometne “VASARA 155”, 16.-20.08.2021.

Nometne notika kopā ar Ogresgala 5. skautu un gaidu vienību, kur piecu dienu garumā katra diena tika veltīta kāda konkrēta dabas elementa izpētei – gaiss, ūdens, uguns, zeme, cilvēks.  Daudz uzmanības tika veltīts dabas pētniecībai  un vērtību sistēmas attīstīšanai. Nometnē ļoti daudz praktizētas spēles un pētniecības metodes, kas paredz ļoti daudzveidīgu zināšanu un iemaņu attīstību.

Nometne tapa ar Rīgas Domes līdzfinanasējumu.

Izglītojošos pasākumus organizējuši Latvijas Skautu un gaidu centrālās organizācijas brīvprātīgie.

Nometņu un vasaras pasākumu programmās bija iekļauti Pasaules Skautu kustības organizācijas un Pasaules dabas fonda programmas “Zemes cilts” elementi. Programma latviešu valodā tulkota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu, sīkāk par programmu var lasīt šajā sadaļā.

Pasākumi realizēti ar Jaunatnes politikas valsts programmas 2021. gadam un Sabiedrības integrācijas fonda no Latvijas Republikas Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Paldies visiem brīvprātīgajiem un atbalstītājiem!

Comments are closed.