Skautisms un gaidisms nominēts Nobela miera prēmijai par globālo ieguldījumu mieram un dialogam

Pasaules skautu kustības organizācija (WOSM) un Pasaules gaidu un meiteņu gaidu asociācija (WAGGGS) ir izvirzītas 2021. gada Nobela miera prēmijai, atzīstot skautisma un gaidisma ievērojamo ieguldījumu, kas ir devis iespēju simtiem miljonu jauniešu radīt ilgstošu miera kultūru savās kopienās vairāk nekā gadsimta garumā.

Nobela nomināciju iesniedza Norvēģijas parlamenta deputāte (Liberālā partija) Solveiga Šica (Solveig Schytz), bijusī Norvēģijas gaidu un skautu organizācijas vadītāja un pašreizējā skautu un gaidu kustības brīvprātīgā.

“Skautu un gaidu kustības mērķis ir dot jauniešiem nepieciešamos rīkus nākotnes izaicinājumu risināšanai, vienlaikus veidojot spēcīgu pilsonisko sabiedrību. Šis darbs ir vitāli svarīgs mieram pasaulē,” savā nominācijā sacīja Solveiga Šica. “Laikā, kad mūsu pasauli apdraud tik daudz starptautisku problēmu, piemēram, klimats, kari vai pandēmijas, mums ir nepieciešams pretsvars egoismam un nacionālismam. Mums jāpiedāvā jauniešiem iespēja apvienoties kopīgās vērtībās un pārliecībā palīdzēt ne tikai savai kopienai, bet arī starptautiskajai sabiedrībai.”

Kopš dibināšanas 1907. gadā, skautu un gaidu kustība ir vērsta uz to, lai jaunieši ar līderības un dzīves prasmēm varētu sekmēt mieru un savstarpēju sapratni, kā arī palīdzēt savām kopienām. Skautisms un gaidisms palīdz veidot ilgstošu miera kultūru, savā programmā un aktivitātēs ietverot tādas idejas kā komandas darbs, vienotība un starpkultūru izpratne.

Tikai pēdējās desmitgades laikā vien pasaules skautisma vadošā iniciatīva “Miera vēstneši” (Messenger’s of Peace) ir iedvesmojusi skautus un gaidas visā pasaulē rīkoties savās kopienās, veicinot mieru un ilgtspējīgu attīstību, sniedzot ieguldījumu vairāk nekā 16 miljonos vietējo projektu un darbību. Arī ikgadējās skautu un gaidu Draudzības dienas fokuss šogad ir “miera veidošana”, kā kustība veicina to vietējās kopienās.

Skautu un gaidu nacionālie, reģionālie un pasaules mēroga pasākumi tiek organizēti ap starpkultūru sadarbības un miera veidošanas pīlāriem, tostarp Pasaules skautu džamboreju un JOTA-JOTI (Džamboreja ēterā – Džamboreja internetā), kas savieno miljoniem jauniešu būt aktīviem globāliem pilsoņiem. Mācot jauniešus par vērtībām – cieņu un pienākumu pret citiem, skauti cenšas izveidot pasauli, kas būtu mierīgāka un iekļaujošāka visu vecumu cilvēkiem.

Skautisms un gaidisms ir jaunatnes neformālās audzināšanas kustība, kas papildina skolu un ģimeni. To mērķis ir audzināt jaunatni par krietniem un derīgiem savas valsts un pasaules pilsoņiem. Skautisms un gaidisms attīsta pārliecību, vēlmi izzināt, atklāt un gribu mācīties. Šobrīd Latvijā ir vairāk kā 950 aktīvu skautu un gaidu. Latvijas Skautu un Gaidu centrālā organizācija ir pasaules skautu un gaidu organizāciju WOSM (World Organization of the Scout Movement) un WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) dalīborganizācija.

Papildu informācija: Agnija Jansone, mob. 29157780, www.skautiungaidas.lv un www.faceboook.com/skautiungaidas

Publicitātes foto: https://ej.uz/SkautiGaidas_foto

Comments are closed.