Latvijas Gaidu un skautu muzejs

Adrese: Šobrīd muzejs meklē jaunas telpas. Esam atvērti sadarbībai un piedāvājumiem!
E-pasts: info@skauti.lv

_MG_8629 copy

Latvijas Gaidu un skautu muzejs ir unikāls ar to, ka ir vienīgais šāda veida muzejs Baltijā. Liela daļa materiālu ir atceļojuši gan no Austrālijas, Kanādas, ASV, gan no dažādām Eiropas valstīm, pat no Japānas.

Gaidu un skautu muzejs piedāvā ceļojumu cauri gadiem, kura laikā ir iespējams uzzināt par to, kā skautisms un gaidisms aizsācies Latvijā, par latviešu skautu un gaidu gaitām visā plašajā pasaulē, kā arī par skautu un gaidu gaitām Latvijā šodien.

Tiem, kas par skautiem un gaidām dzird pirmo reizi, muzejs dod iespēju uzzināt par to, ko skauti un gaidas dara un kā var kļūt par skautu vai gaidu. Muzejā apskatei pieejami ne tikai dažādi dokumenti un grāmatas, bet arī dažādas praktiskas lietas – dažādu laiku skautu un gaidu formas tērpi, nozīmītes, nometņu uzšuves, karogi un foto albumi. Nenovērtējama muzeja vērtība ir daudzās dienasgrāmatas, ko rakstījuši latviešu skauti un gaidas esot trimdā.

Ideja par gaidu un skautu muzeja izveidošanu radās vadītājai Mildai Feldmanei, kura pirms Otrā Pasaules kara darbojās kā gaidu vadītāja Rēzeknē. Kara dēļ viņai nācās pārciest dažādas represijas, bet cauri visām mokām un sāpēm viņa nesa ideju par muzeja izveidošanu. Ideja tika īstenota 1991. gadā, kad, pateicoties Ogres domes atbalstam, muzeja izveidei tika piešķirtas telpas ēkā Ogres upes krastā.

Skautu un gaidu kustība bija viena no populārākajām jaunatnes kustībām pirmās Latvijas laikos (1918-1940), tā bija kustība, kuras biedru skaits sniedzās vairākos tūkstošos, kustība, kuras atzari darbojās teju katrā skolā. Tieši savu ideālu dēļ skautu un gaidu kustībām ir nācies daudz piedzīvot un pārdzīvot – gan organizācijas likvidāciju un aizliegumu okupācijas gados, gan atdzimšanu līdz ar valsts neatkarības atjaunošanu. Taču par spīti visām grūtībām, Latvijā joprojām aktīvi darbojas vairāk kā 860 aktīvu skautu un gaidu.

Šobrīd muzejam nav mājas un tas nevar uzņemt apmeklētājus. Organizācija meklē jaunas telpas muzejam. Esam atvērti sadarbības piedāvājumiem.

Aktuāliem jautājumiem par skautu un gaidu vēsturi, lūdzam, sazināties rakstot epastu un info@skauti.lv.