Metodiskie materiāli

“Sabiedriskais darbs” vidusskolās

Sabiedriskā darba apraksta sadaļas – paraugs


Brošūra “Rūpējies par sevi un savu tuvāko”

Šīs brošūras mērķis ir sniegt Tev atbalstu un idejas, kā parūpēties par sevi un arī savu tuvāko. Materiālā ir apkopoti dažādi ieteikumi – izvēlies tos, kas Tev der vislabāk, un centies tos praktizēt un ieviest savā ikdienā pēc iespējas regulārāk. 


Jautājumu kartītes “Kā Tu jūties?”

Šīs jautājumu kartītes ir paredzētas grupu vadītājiem, kuri strādā ar bērniem un jauniešiem, ar mērķi sekmēt savstarpējo iepazīšanos, satuvināšanos, saliedēšanos. Jautājumi palīdz jauniešiem atraisīties un dalīties savās domās un emocijās ar pārējiem.

Sīkāk skaties šeit un video zemāk:

Kartītes ierobežotā daudzumā ir pieejamas biedrības “Latvijas Skautu un gaidu centrālā organizācija” birojā.


Vides izglītības programma “Zemes cilts” ar “dabas čempionu” izaicinājumu un “pandas uzšuvi”.

Daba mūs piesaista gan ar atpūtas aktivitātēm, gan tā ir vieta, kur mācīties, iepazīt dažādas kultūras un pilnveidoties garīgi. Šobrīd mēs katrs dalām mūsu planētu ar vēl 30 miljoniem citu sugu. “Dabas čempionu” izaicinājums ved jauniešus ceļā, lai atklātu un apzinātos bioloģiskās daudzveidības nozīmi visai dzīvajai radībai, palīdzētu jauniešiem savienoties ar dabu, kā arī iesaistīties projektos, lai aizsargātu un uzlabotu mūsu attiecības ar dabu. 

 Zemes cilts ir Pasaules Skautu kustības organizācijas (WOSM) un Pasaules Dabas fonda (WWF) programma, kas ietver vairākus izaicinājumus, kurus veicot ir iespēja gūt apliecinājumu – uzšuvi, kā arī izpildot vismaz vienu no tiem – kļūt par “Zemes cilts” dalībnieku.

Vairāk lasi šeit: http://skauti.lv/zemes-cilts-videi-draudzigu-jauniesu-kopiena/ 

Dalībnieku materiāls: RĪCĪBAS KOMPLEKTS

Vadītāju materiāls: IEVIEŠANAS ROKASGRĀMATA


Dabā ejot – neatstāj pēdas

Skauti un gaidas ikdienā praktizē 7 #neatstājpēdas principus, kas palīdz saglabāt dabas daudzveidību un ļauj zemei vieglāk elpot.

Materiāls “Neatstāj pēdas” veidots, iedvesmojoties no āra dzīves ētikas centra “Leave no trace” (www.lnt.org).

Septiņi “Neatstāj pēdas” principi

1. Plāno un gatavojies laicīgi

2. Staigā pa iestaigātām takām un nometņo jau iekārtotās vietās

3. Atkritumus izmet tiem paredzētajās vietās; ko esi paņēmis līdzi, to aiznes atpakaļ

4. Atstāj visu tā, kā bija, pirms ieradies

5. Samazini ugunskura ietekmi uz dabu

6. Cieni dabu, dzīvniekus un apkārtējo vidi

7. Baudi dabu un ļauj to darīt arī citiem

Neatstāt pēdas nozīmē izbaudīt āra dzīves aktivitātes, pēc kurām neatstāt nekādas pazīmes, kas liecinātu, ka šeit kāds ir bijis un darbojies. Neatstāt pēdas vai atstāt pēc iespējas mazāku nevēlamo ietekmi uz dabu pēc nometņošanas ir skautu un gaidu āra dzīves filozofija. Cilvēkiem jāmācas atstāt pēc iespējas mazāk pēdu vai neatstāt tās vispār, lai daba varētu priecēt vēl daudzus citus un daudzus gadus.

Kā par nometņošanu ir teicis skautu un gaidu kustības dibinātājs Roberts Beiden-Pauels: “Esi pateicīgs dabai, lai pēc tevis dabā paliek tikai paldies!”

“Neatstāj pēdas” pamatā ir 7 pamatprincipi, kas tiek izmantoti, lai iemācītu, kā atstāt vismazāko iespējamo negatīvo ietekmi uz dabu, lai jūsu rīcība būtu atbildīga un jūs vienlaikus izbaudītu āra dzīves aktivitātes. Šie septiņi “Neatstāj pēdas” principi tika veidoti, lai palīdzētu izglītot un dotu norādījumus atpūtniekiem dabā par samazinātas negatīvās ietekmes praktizēšanu, un izvairītos no nevēlamas ietekmes atstāšanas uz vides un dabas atjaunošanās procesiem.

Šie principi ir visvairāk zināmie un visplašāk izmantotie visā pasaulē āra dzīves aktivitāšu laikā, lai rīkotos atbildīgi un ar cieņu pret dabu. Šos septiņus principus var un vajag pielietot, dodoties dabā: uz mežu, laukiem, parkiem. Katrs princips ietver sevī konkrētu tēmu un piedāvā informācijas izklāstu, lai varētu samazināt nevēlamo ietekmi uz dabu.

Āra dzīve ir neatņemama daļa no skautu un gaidu darbības, un tā praktizējama videi draudzīgā veidā, sadzīvojot ar dabu. Esot dabā — ejot pārgājienos, nometņojot, laivojot vai citādi izglītojoties un atpūšoties —, mēs praktizējam “neatstāj pēdas” principus.

Tā kā āra dzīves aktivitātes kļūst aizvien populārākas, ar šo materiālu vēlamies izglītot plašāku sabiedrības daļu dzīvot videi draudzīgākā veidā — “neatstājot pēdas” dabā.

Materiāls pieejams web versijā  un vieglākā – mobilā telefona – versijā.

Principi ir tulkoti sadarībā ar LNT.org. Materiāls veidots projekta “Neatstāj pēdas” ietvaros un izdots ar “Mežu attīstības fonda” finansiālo atbalstu (2017).