Latvijas mazskautu un guntiņu ziemas nometnes (1998- 2021)

Latvijas mazskautu un guntiņu ziemas nometnēm pirmsākumi meklējami 1997. gada mazskautu vadītāju Garezera kursos, kur kursantiem, kursiem noslēdzoties, kā mājas darbs tika uzdots sarīkot Latvijas mazskautu nometni.

Lai gan kursanti atstāja kursus apņēmības pilni ar domām par nometnes rīkošanu, laiks skrien ātri. Īpaši vasarās. Un apņēmīgie kursanti nonāca pie atziņas, ka vasara jau tā ir pilna ar pasākumiem un visam pa vidu vēl sarīkot nometni, kurā būtu iesaistīti dalībnieki no vairākām vienībām, ir ļoti problemātiski. Tad nāca atziņa, ka vadītājiem vienkāršāk, un mazskautiem jo interesantāk, būtu rīkot nometni ziemas laikā, ko kursu vadība arī to atbalstīja.


Tā 1998. gada 11. – 13. decembrī Ogrē tika sarīkota pirmā Latvijas mazskautu ziemas nometne “Pretī Ziemassvētkiem”. Par vislatvijas to saukt būtu pārāk cēli, jo pārstāvētas jau bija tikai kursos pabijušo vadītāju vienības, bet tik un tā pārstāvētas tika vairākas skautu vienības – Valmieras 4. skautu vienība un tās vadītājs Uldis Jansons, 7. jūras skautu vienība un vadītāja Inna Šablovska, kā arī Rīgas 155. skautu vienība un vadītāji Nils Klints un Kristaps Simsons. Kopā nometnē piedalījās 33 dalībnieki (no Valmieras bijām 13). Vieta, kur dzīvojām, bija jauniešu centrs “Duksis”, kas uz šīm trim dienām bija mūsu rīcībā. Kāda bija nometnes programma, tas paliks tikai dalībnieku atmiņās, bet galvenie iespaidi bija – liela šaurība, jo turpat gulējām, turpat rīkojām nodarbības un turpat arī gatavojām pusdienas un pusdienojām. Neaizmirstams paliks ļoti radošs un emocionāls ugunskura vakars (tas gan bija kādā blakus ēkā) un, protams, mazskautu ziemas nometnes neatņemama sastāvdaļa – kalniņš (#šļūkšana, #ragaviņas, #ziemasprieki). Laika apstākļiem vajadzēja būt ievērojami aukstiem, jo, dodoties uz nometni, autobuss pusceļā sasala, un otrai mašīnai vajadzēja atgriezties pēc palikušajiem nometnes dalībniekiem.

Nākamā mazskautu ziemas nometne “Raunas staburags” notika 2000. gada 21. – 23. janvārī Raunā. Tajā jau piedalījās 45 dalībnieki un pievienojās vadītāji Ilze Sīmane, Vita Karule un Māris Resnis. Nometne noteikti paliks atmiņā ar ļoti lielu staigāšanu, jo nometne notika Raunas bērnudārza telpās, bet ēdināšanu nodrošināja Raunas vidusskolas ēdnīca, kas viena no otras atradās vairāk, kā kilometru tālu. Tātad, bez nometnes aktivitātēm vien, katru dienu tika nostaigāts 1,1 km turp un atpakaļ uz brokastīm, pusdienām un vakariņām, kopā 6,6 kilometri. Kā nometnes simbols varētu būt arī kāda mazskauta T-krekls, kura apakšmala pēc aktīvas šļūkšanas no kalniņa, bija iznākusi ārpus virsdrēbēm un pa ceļam uz mītnes vietu jau bija paspējusi sasalt un puisis pārvietojoties izskatījās kā tāds mazs zvaniņš.
Trešajā mazskautu ziemas nometnē “Livonija”, kura notika 2001. gada 26. – 28. janvārī Kocēnos, pievienojās arī Kocēnu 38. skautu vienība. Nometnē piedalījās 49 dalībnieki un tika papildinātas arī organizatoru rindas ar citiem vadītājiem – Jānis Olmanis, Aivars Māliņš, Zanda Marta Grava, Kaspars Zariņš.


Tā Garezera (Gilwel) kursu mājas darbiņš izaudzis līdz Latvijas mazskautu un guntiņu ziemas nometnei, kas pulcē pie divsimt dalībniekiem no visām Latvijas skautu un gaidu vienībām, kas katru gadu notikusi kādā no Vidzemes vietām – Ogre, Rauna, Kocēni, Turaida, Dikļi, Vaidava, Viļķene, Mazsalaca, Trikāta, Smiltene, Līgatne, Rūjiena, Cesvaine, Dzērbene, Jūrmala, Sigulda

2021. gada februārī nometne notiek 22. reizi, bet bez ierastās kopā būšanas, tradicionālajām nodarbībām, šļūkšanas no kalniņa un kopēja vakara ugunskura. Šogad tie ir individuālie uzdevumi, kurus mazskauti un guntiņas pildīs paši, piepalīdzot vecākiem vai konsultējoties pie vadītājiem, un kopā būšana tiks realizēta virtuāli attālinātajā ugunskura vakarā.
Augsim krietni un atbildīgi pārdzīvosim šo attālināšanās periodu!

vad. Uldis Jansons, Valmieras 4.skautu vienība

Video tapis #LSGCO30 stāstu sērijā.
Foto no vad. Ulda Jansona.

2021.gada mazskautu un guntiņu nometne notiek no 2021.gada 4.-14. februārim tiešsaistē. Ugunskura vakars 13.02.2021. ( piekļuves saiti jautājiet pie tiešajiem vadītajiem vai info@skauti.lv). Nometne notiek skautu un gaidu programmas #DariMājās ietvarā, turpinot darbu ar jaunatni #COVID19 pandēmijas apstākļos, sīkāk www.skautiungaidas.lv

Nometne organizēta ar brīvprātīgā darba atbalstu un līdzfinansēta Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2021.-2023. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

Melodija: Acoustic Guitar Type Beat “Upbeat” (Country / Rap Instrumental 2020)

Comments are closed.