Latvijas jūras skautiem 100

​​Svētdien, 23.04.2023., apritēja 100 gadi kopš dibināti Latvijas jūras skauti, kam par godu ir atklāta izstāde Jūrmalas jauniešu centrā Kauguros.

1923. gada 23. aprīlī entuziasti un skautu atbalstītāji kom. leitnants E. Barotājs, M. Plēsums un G. Ābels nodibināja Latvijas jūras skautus. Līdz 1940. gadam tika nodibinātas 22 jūras skautu vienības (latviešu, lietuviešu, poļu, vācu).

Pēc teju 50 gadu darbības pārtraukuma PSRS okupācijas dēļ, 1989. gadā vad. A. Bergins atjaunoja jūras skautus. Kopš 1990to gadu sākuma darbību atsāka 8 jūras skautu vienības, tās vadīja vad. N. Lejaskrūmiņš, vad.Irēna Zdanovska, vad. Aisters, vad. Inna Šablovska u.c.

Šobrīd darbojas tikai viena jūras skautu un gaidu vienība – 3. Jūrmalas jūras skautu un gaidu vienība, ko no jauna izveidoja vad. A. Bergins kopā ar vad. J. Baumani no Austrālijas, šobrīd apvienojot 48 biedrus. 2009. gadā vienības vadību pārņema vad. Iveta un Valdis Ēlerti. Pēc neilga laika pievienojās vad. A. Kogans un vad. Szilveszter, šogad arī vad. Thieu. 

Jūras skautu un gaidu darbību, papildus tradicionālajai programmai – darbam mazās grupās, dabas izzināšanai, līderības un vērtību sistēmas stiprināšanai, noderīgu dzīves prasmju attīstībai – papildina aktivitātes ūdenī, izmantojot dažādus peldlīdzekļus, kā arī burāšanas pamatu apguve. Caur vienības darbību izauguši slaveni Latvijas burātāji, tai skaitā valsts izlases dalībniece, kandidāte Tokijas Olimpiskajām spēlēm, Agija Ēlerte. 

Par godu šim notikumam Jūrmalas Jaunatnes iniciatīvu centrā tika atklāta izstāde “Latvijas jūras skautiem 100”.  Izstādē apskatāma Latvijas jūras skautu un gaidu vēsture un Jūrmalas 3. jūras skautu un gaidu vēsture 100 gadu griezumā.

Izstāde tika veidota skautiski gaidiskā vidē, izmantojot nometņu inventāru un jūrniecības elementus. Ceļojums vēsturē ir veidots uz 11 pārvietojamiem stendiem un 1 vēsturiskā stenda, vēsturiskiem albumiem, skautu un mazskautu dienasgrāmatām, avīžu izdrukām. 

Izstāde Jūrmalas valsts pilsētas Jauniešu Iniciatīvu centrā (Mazā Nometņu iela 1, Jūrmala) būs apskatāma līdz š. g. 23. maijam, darba dienās no plkst.12.00 – 20.00.

Izstādes atklāšanā piedalījās 139 dalībnieki. Kā goda viesi ieradās Sandra Ivbule un Ilga Possele – Rīgas Jūrmalas 3. jūras skautu vienības dibinātāja Rudolfa brāļa Ludolfa meita un mazmeita un Elga un Alberts Jukoni – 11. lietuviešu skautu vienības biedra Alberta dēls ar sievu. Viesu vidū bija arī Valdis Garoza – Jūrmalas valstspilsētas Uzņēmēju konsultatīvās padomes priekšsēdētājs un Jūrmalas valsts pilsētas deputāts Uldis Kronblūms. Tāpat ieradās arī deputāte, Jūrmalas valsts pilsētas Izglītības komitejas priekšsēdētāja, Irēna Kauseniece. Nozīmīgo pasākumu apmeklēja arī vad. Inga Kuple – Latvijas gaidu priekšniece, vad. Agnese Zīmele – Ogres 29. skautu un gaidu vienības priekšniece un  Kristaps Smiltnieks – Liepājas 14. skautu un gaidu vienības priekšnieka p.i.

Dalībnieku starpā bija ieradušies arī bijušie aktīvie jūras skauti un vadītāji – Inna Šablovska, Aigars Miemis un Dainis Samats.

Izstādi veidojuši 3. Jūrmalas jūras skautu un gaidu vienības biedri.


Comments are closed.