Diskusijai par darba ar jaunatnes lomu valsts drošībā ir jāturpinās

Jaunatnes nevalstiskās organizācijas  arī  turpmāk brīvprātīgi stiprinās Latvijas jaunatni, izkopjot demokrātiskas vērtības un attīstot noderīgas dzīves prasmes, kuras ir noderīgas arī valsts drošībā.

Šonedēļ, 16.06.2020. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde, kurā tika skatīts likumprojekts “Par bērnu un jauniešu iesaisti valsts aizsardzībā” ( pirms 2.lasījuma) ar plānotu plašu mērķi.  Kopš janvāra esam diskutējuši par šī likumprojekta būtību un redakciju. Pateicamies Jaunajās konservatīvās partijas un Attīstībai/ Par frakcijām, Jaunās Vienotības deputātiem, kā arī Izglītības un zinātnes un Aizsardzības ministrijām par vēlmi tikties un diskutēt par topošā likumprojekta saturu.  Paldies Izglītības un zinātnes ministrei un viņas komandai par to, ka mūs sadzirdēja un aktualizēja jaunatnes organizāciju lomu valsts aizsardzības mērķu sasniegšanā! 

Līdzdalība šī likumprojekta apspriešanā izvērtās par uzdevumu valsts demokrātisko vērtību aizstāvībā. Uzdevumu runāt par jaunatnes organizāciju lomu mūsu valsts pastāvēšanā, pilsoniskās sabiedrības veidošanā un demokrātisko prasmju aizstāvēšanā, kas saskan ar mūsu organizācijas mērķi – būt abildīgiem un aktīviem pilsoņiem.

Latvijas Skautu un gaidu centrālā organizācija daudzus gadus cieši sadarbojas ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Jaunsardzi, daudzi no skautiem un gaidām dien bruņotos spēkos un zemessardzē, visās mūsu lielajās nometnēs esam popularizējuši NBS, organizējam nomentes “Mazais Namejs” militāro misiju veterānu bērniem. Tāpēc pēdējās nedēļās izskanējušais viedoklis, ka esam pret Valsts aizsardzības mācību un Nacionāli bruņotajiem spēkiem ir nepatiesi.   

Aizsardzības ministrija ( kā likuma izstrādātajs) ņēma vērā dažus no mūsu ieteikumiem un sašaurināja likumprojekta nosaukumu un mērķi uz likumprojektu “Par Valsts aizsardzības mācību un Jaunsardzi”. 

Saeimas deputāti arī uzklausīja mūsu bažas par to, kā termins “brīvprātīga kustība” tiek attiecināts uz militāru kustību, kuras lēmumus pieņem militāras amatperosnas nevis paši kustības biedri, atbalstot komisijā LJP priekšlikumu to saukt par “kustību”, kurā jaunatne iesaistās brīvprātīgi, nevis kropļot “brīvprātīgas kustības” kā pilsoniskas inicatīvas izpratnes jēdzienu. 

Ņemot vērā šī likumprojekta virzības laikā notikušās diskusijas, izskanējušos viedokļus par darbu ar jaunatni un jaunatnes organizāciju lomu vispārējā valsts drošībā, ir svarīgi turpināt sadarbību ar nevalstiskajām organizācijā pilsoniskās sabiedrības veidošanā un valsts aizsardzībā, neatkarīgi no dažādiem skatījumiem uz šo konkrēto likumprojektu. Aicinām turpināt šo diskusiju arī pēc augstāk minētā likuma pieņemšanas. 

Comments are closed.