Baltijas skauti un gaidas nes tālāk “Baltijas ceļa” ideju (video)

Ziņa plašsaziņas līdzekļiem

 Rīga, Viļņa, Tallina, 21.08.2019.

Baltijas skauti un gaidas nes tālāk “Baltijas ceļa” ideju

Igaunijas, Lietuvas un Latvijas skauti un gaidas ir radījuši video, veltītu “Baltijas ceļam”, kas bija lielākā nevardarbīgā demonstrācija par Baltijas valstu neatkarību no Padomju Savienības. Tā notika 30 gadus atpakaļ, 1989. gada 23. augustā.

Video tika filmēts 2019. gada jūlijā, Baltijas skautu un gaidu džamborejā (nometnē) “Lēciens”. Tā bija lieliska iespēja Baltijas valstu jauniešiem satikties un nometņot kopā, gūstot neaizmirstamu pieredzi. Šāda veida nometnes paver iespējas radīt jaunas draudzības un idejas. Džamboreja bija kā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas brīvības svinības. Šī ir paaudze, kas dzimusi pēc “Baltijas ceļa”, uzauguši un dzīvo neatkarīgās un brīvās valstīs. Viņiem rūp Baltijas valstu sadarbība un ilgtspējīga attīstība videi draudzīgā veidā.

“Jaunieši ir mūsu nākotne”, mēs bieži to dzirdam, bet jaunieši ir arī mūsu tagadne. Pašreizējā Baltijas valstu sociālā un ekonomiskā attīstība balstās tajā, cik daudz sabiedrība iegulda jauniešos šodien. Mums ir svarīgi turpināt attīstīt ilgtspējas, miera un solidaritātes idejas, atbalstot vienam otru (sadodot rokas, kā “Baltijas ceļā”).

Baltijas valstis ir pieredzējušas ievērojamu attīstības LĒCIENU. Mūsu vecāki un vecvecāki sadevās rokās kā aktīvā sabiedrības daļa, lai atgūtu brīvību un neatkarību. Šodien Baltijas skauti un gaidas rīkojas, lai sasniegtu Apvienoto Nāciju Ilgtspējīgas attīstības mērķus, un nes demokrātijas ideju tālāk, lai piedzīvotu jaunu attīstības LĒCIENU.

Video “Skauti un gaidas par Baltijas ceļu un kopīgo nākotni”. Saite: https://ej.uz/BalticWay30_Scout_Guides (3’11’’)

https://ej.uz/BalticWay30_Scouts_short (1’ 55’’)

 Ko šodien skauti un gaidas no Baltijas valstīm domā par “Baltijas ceļu”?

Annija, 13, Latvija:

“Cilvēki no visām Baltijas valstīm sadevās rokās un vienojās cilvēku ķēdē, kas vijās no Tallinas cauri Rīgai līdz Viļņai. Tas bija veids kā protestēt – mierpilni. Ir viegli ignorēt skaļās balsīs kliedzošus protestantus, bet viņi nevarēja ignorēt milzīgu cilvēku rindu, kas vijās caur visu valsti, patiesībā trim valstīm. Tas ir viens no notikumiem, kā rezultātā mūsu valsts ir tāda, kāda tā ir šodien. Varbūt mēs nebūtu brīvi, ja tas nebūtu noticis. Mums ir jābūt vienotiem un stipriem!”

Natas, 13, Lietuva 

“Baltijas trīs māsu (valstu) iedzīvotāji sadevās rokās par brīvību un pret okupāciju. Lai katrai no tām būtu sava valdība, savi vadītāji, lai tās pieļautu pašas savas kļūdas un gūtu panākumus. Ja mēs būt draudzīgi, būtu vienkāršāk palīdzēt cits citam priekos un bēdās. Valdības varētu palīdzēt viena otrai – problēmās un finanšu problēmās.”

Karl Hain, 10, Igaunija:

“Es domāju, ka Baltijas valstis ir mazas un draudzīgas, arī tāpēc, ka tās neuzsāk karus. Un laikam viņi (Baltijas iedzīvotāji) visi ir draugi, (piemēram,) kā prezidenti. Mums vajadzētu būt mūžīgiem draugiem, nekad nevajadzētu karot, lai mēs varētu vienmēr palīdzēt cits citam, un nevienam netiktu nodarīts pāri!”

Plašākai informācijai:

Agnija Jansone, Latvijas Skautu un gaidu centrālā organizācija

info@skauti.lv +371 27852614

Urtė Petrulytė, Lietuvas Skauti (Lietuvos skautija), press@skautai.lt, Mob.: +370 862033653

Kaire Jürgenson, Igaunijas Gaidu asociācija (Estonian Guides Association), kommunikatsioon@gaidid.ee, +372 55561525

Siim Maripuu, Igaunijas Skautu organizācija (Estonian Scout organization), skaut@skauti.ee

 Video:

Foto no Lietuvas Skautu organizācijas arhīviem

Autors: Eva Johansone, Kamera: Jānis Kešāns, Montāža: Toms Krauklis, Mūzika: Jānis Strapcāns, Dizains: Staņislavs Buls, Producents: Agnija Jansone

Video tapa ar Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts jaunatnes politikas programmas 2019.gadam līdzfinansējumu.

Tīmekļa vietnes

LT: www.skautai.lt,

LV:www.skauti.lv, www.facebook.com/skautiungaidas,

EE:  www.gaidid.ee, www.skauti.ee

Tēmturi: #BeTheJump #TheJump #BalticWay30 #actBalticWay #scouting #guiding #scoutjamboree #volunteering #activeCitizens

Papildus informācijai: 

  • Baltijas valstīm ir kopīga vēsture, ka arī kopīgi drošības izaicinājumi šobrīd. Ir svarīgi attīstīt stipru, neatkarīgu un pašpārliecinātu jaunatni, kuri novērtē mieru.
  • Baltijas jaunatnes sadarbība aizsākās jau 20. gs. 30tajos gados, turpinājās trimdā un atjaunojās 90tajos. Baltijas skautu un gaidu organizācijas 2005. gadā nolēma stiprināt Baltijas jaunatnes sadarbību, organizējot Baltijas Skautu un gaidu džamboreju. Pirmā notika 2006. gadā Latvijā, otrā – 2010. gadā Lietuvā, trešā – 2015. gadā Igaunijā un ceturtā atkal Latvijā – 2019. gada 7.-13. jūlijā.
  • Baltijas valstīm ir interesanta vēsture: tās dibinātas 1918. gadā, beidzoties 1. Pasaules karam. Pēc mazliet vairāk kā 20 gadu neatkarības, tās tika okupētas, Padomju Savienības okupācijai ilgstot līdz 1990. gadam. Baltijas skautu un gaidu gars un tradīcijas tika saglabātas, dodoties bēgļu gaitās, pārvietoto personu nometnēs un vēlākajās mītnes zemēs visā pasaulē. Sākoties atmodai, sabrūkot “Dzelzs priekškaram” 1989. gadā, skautisms un gaidisms atdzima Baltijas sabiedrībās.
  • 2018. gadā visas trīs Baltijas valstis svinēja 100 gadu jubilejas. Šo gadu laikā Latvija, Lietuva un Igaunija ir pieredzējušas ekonomisko izaugsmi, demokrātiskas sistēmas un tās vērtību atjaunošanu, realizējušas dažādas inovācijas. Visas trīs valstis ir Eiropas Savienības, NATO un OECD dalībvalstis.
  • Baltijas skautu un gaidu organizācijas lepojas, ka ir vadošās jaunatnes organizācijas savās valstīs, un daļa no lielākās bērnu un jauniešu kustības pasaulē, kura balstīta skautu un gaidu vērtībās. Skautu un gaidu organizācijas dod iespēju jauniešiem satikties un iepazīties, gūt vērtīgas pieredzes, mācīties darot, dalīties savos piedzīvojumos, sapņot un rīkoties, lai veidotu pasauli labāku. Tā veidojoties par aktīvo un atbildīgo sabiedrības daļu.

Vairāk par Baltijas ceļu: – http://www.thebalticway.eu/vesture/

Comments are closed.