Latvijas – Japānas skautu apmaiņas projekts

Sudraba vilka ordenisProjekts starp Latvijas Skautu un gaidu centrālo organizāciju un Japānas skautu organizāciju tika uzsākts 2007. gadā, kad tika noslēgts sadarbības līgums uz pieciem gadiem par ikgadējām jauniešu apmaiņām. Organizāciju sadarbības pamatā ir stāsts par Pelēkā Vilka ordeni.

Pelēkā Vilka ordenis ir augstākais skautu vadītāju apbalvojums. 1933.gadā tas tika piešķirts arī latviešu skautu vadītājam Belizāram Radziņam (dzimis 1904.gadā) par izciliem nopelniem skautu organizācijas popularizēšanā jaunatnes vidū. Taču, sākoties padomju okupācijai Baltijas valstīs, 1944.gadā B.Radziņš bija spiests Latviju pamest, dodoties uz Apvienoto Karalisti. 1953.gadā viņš apmetās uz patstāvīgu dzīvi ASV, Sietlā. 1968.gadā B.Radziņš Amerikā satika studentu Jasuhiko Kavašimu no Japānas, kurš bija nokļuvis grūtā situācijā – viņš bija uzņemts kādā ASV universitātē un pēc noteikumiem vajadzēja atrast galvotāju, kurš būtu Amerikas pilsonis. B.Radziņš esot jautājis: «Man jūsu nodomi skaidri, bet ar ko jūs nodarbojāties Japānā?» Kavašima atbildējis: «Biju skautu vadītājs.» Sekojusi atbilde: «Skaidrs. Es arī. Paskatīšos, kā jums varu palīdzēt.» Pēc dažām dienām bija atrasts galvotājs, un Japānas students varēja palikt Amerikā.

B.Radziņš miris 1973.gadā. Gadu pēc tam viņa māju Sietlā apmeklēja J. Kavašima, taču savu labdari nesastapa. B.Radziņa sieva par piemiņu japānim iedevusi Pelēkā Vilka ordeni – arī Japānā vilks ir skautu kustībai nozīmīgs simbols.

Pēc daudziem gadiem J. Kavašima nolēma apbalvojumu nodot Latvijai, un 2007. gada augustā Latvijā viesojās japāņu delegācija, lai Pelēkā Vilka ordeni nodotu glabāšanā Latvijas Gaidu un skautu muzejam.

Apmaiņas projekta ietvaros Japānā viesojušies 9 skauti un gaidas no Latvijas un Latvijā viesojušies 7 skauti un gaidas no Japānas. Apmaiņas ietvaros jaunieši guvuši neaizmirstamu pieredzi, iepazinuši jaunus draugus, un sadarbība ievērojami mainījusi viņu dzīvi.