Skauti un gaidas Ložmetējkalnā pieminēs Ziemassvētku kauju simtgadi

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

Skauti un gaidas Ložmetējkalnā pieminēs Ziemassvētku kauju simtgadi

No 2017. gada 6. – 8. janvārim, ziemas sagaitā ‘’Baltais Vilks’’ Ložmetējkalnā kopā pulcēsies Latvijas skauti, gaidas un jaunsargi, lai pieminētu latviešu strēlniekus, kuri pirms 100 gadiem krita Ziemassvētku kaujās. Šī ir lielākā skautu un gaidu ziemas nometne Baltijas valstīs.

1917. gada decembra beigas un janvāra sākums Latvijas valsts vēstures grāmatās ir izcelts ar trekniem burtiem, jo tajā laikā latviešu strēlnieku bataljoni Ložmetējkalnā, Tīreļpurvā cīnijās Ziemassvētku kaujās. Savu dzīvību brīvas Latvijas vārdā atdeva ap 13000 kareivju, strēlnieku karaspēkam atradoties pārliecinošā mazākumā, turklāt bez artilērijas atbalsta. Šogad aprit jau 100 gadi kopš šiem vēsturiskajiem notikumiem.

 ‘’Pašreizējais gads ir ļoti zīmīgs ikkatram Latvijas skautam un gaidai, vispirms jau divu iemeslu pēc – pirmkārt, šogad tiek atzīmēti 100 gadi, kopš Latvijā sāka darboties skauti un gaidas. Otrkārt, tālajā 1917. gadā latviešu strēlnieku bataljoni cīnījās leģendām apvītajās Ziemassvētku kaujās. Katru gadu Latvijas skauti un gaidas janvāra sākumā tiekas Ložmetējkalnā, piedaloties ziemas sagaitā ‘’Baltais Vilks”. Tajā jaunieši pārbauda savas spējas, trīs dienas dzīvojot āra apstākļos un gādājot paši par sevi. To varoņu, kuri krita par savas valsts brīvību, piemiņa jātur godā. Ja ne mēs paši, tad kurš cits?’’ par sagaitu izsakās Rīgas 155. vienības skautu vadītājs Nils Klints.

Ikviens interesents aicināts 7. janvārī pēc plkst. 18:00 apmeklēt Ložmetējkalnā notiekošo sagaitu ‘’Baltais Vilks’’, lai kopīgi pieminētu Ziemassvētku kauju simtgadi un iepazītu, kā ik gadu tur nometņo skauti un gaidas.

Sagaita ‘’Baltais Vilks’’ Ložmetējkalnā notiek jau 15. gadu. Tradīcija – janvārī doties uz Ložmetējkalnu – saglabājusies jau kopš pirmās Latvijas brīvvalsts laikiem, kad skauti devās pārgājienos uz Ložmetējkalnu, pieminot latviešu strēlniekus, kuri krita Ziemassvētku kaujās. Šīs nedēļas nogale, kas tiek pavadīta vēsturiskajā vietā, ir arī izaicinājums ikkatram – jaunieši paši sev gatavo ēst uz ugunskura un rūpējas siltumu guļvietās.

Šogad sagaitā piedalīsies vairāk kā 150 skauti, gaidas un viņu vadītāji no Valmieras, Kocēniem, Rīgas, Tukuma, Ogres, Ķeguma, Jūrmala, Ogresgala, Latvijas Kristīgie skauti no Dobeles un Baldones, Jaunsardzes vienības no Babītes un Kauguriem, kā arī viesi no Lietuvas Skautu organizācijas.

Sagaita “Baltais Vilks 2017” tiek realizēta ar LSGCO un Rīgas Domes izglītības, kultūras un sporta departamentu līdzfinansējumu, āra dzīves centra “Pelēkais vilks”, Aizsardzības ministrijas un Nacionālo Bruņoto spēku materiāltehnisko atbalstu.

Skautisms un gaidisms ir jaunatnes neformālās audzināšanas kustības, kas papildina skolu un ģimeni. To mērķis ir audzināt jaunatni par krietniem un derīgiem savas valsts un pasaules pilsoņiem. Skautisms un gaidisms attīsta pašpaļāvību, vajadzību izzināt, atklāt un gribu mācīties. Šobrīd Latvijā ir ap 800 aktīvu skautu un gaidu. Latvijas Skautu un Gaidu centrālā organizācijā ir pasaules skautu un gaidu organizāciju WOSM (World Organization of the Scout Movement) un WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts)  dalīborganizācija.

Pasākuma mirkļa birka #BaltaisVilks2017. Video no 2016.gada nometnes skatāms šeit: https://www.facebook.com/skautiungaidas/videos/1246851625398400/

Aktuāla informācija par skautiem un gaidām interneta vietnē Facebook: https://www.facebook.com/skautiungaidas/

Informāciju sagatavoja Krišjānis Pundurs, Latvijas Skautu un gaidu centrālās organizācijas biedrs, mob.t. 27852614

bv_2016_foto1

Baltais_vilks_2017_logo

Comments are closed.